• Forumumuza reklam vermek için Never Lose isimli yönetici ile iletişime geçiniz.
seo paketleri 

Windows Hakkında Ufak Bilgi

Katılım
6 Tem 2019
Mesajlar
11
Beğeniler
7
Puanları
3
Konum
Türkiye
#1
İşletim Sistemi Devi olarak bildiğimiz Windows serilerinin 4 sürümünden bahsedeceğim.

WİNDOWS 7
Windows 7, eğitim bu hazırlandığı tarihteki en son Windows sürümü olup, resmi yayımlanma tarihi 22 Ekim 2009’dur.
Windows 7, karşımıza Windows Vista’nın oldukça geliştirilmiş bir sürümü olarak çıkmaktadır
Windows 7, NT tabanlı işletim sistemlerinin yedincisidir.
Windows Vista hem altıncı sürümdü, hem de çekirdek numarası 6.0 idi.
Windows 7’nin sistem çekirdeği NT 7.0 değil NT 6.1 olup Windows Vista teknolojilerini baz almaktadır.
Bu numaralandırma da Windows Vista – 7 ilişkisine dair az önce yaptığımız değerlendirmeyi desteklemektedir.
Windows 7’nin en çok ses getiren özelliği şüphesiz yenilenen arayüzdür.
Ancak bu yenilenen arayüz, sadece görüntüde kalmayıp, kullanım kolaylığı açısından çok sayıda pratik özellikler getirmektedir.
Yeni görev çubuğu sayesinde Vista’dan görünüm ve işlevsellik olarak önemli biçimde farklılaşmıştır.
Bu yeniliklerden bazıları, eski kullanıcıların bazı alışkanlıklarını değiştirme zorunluluğu getirecek düzeydedir.

WİNDOWS 8 ve WİNDOWS 8.1
Tabletler üzerinde de çalışabilmesi için Windows 8 dokunmatik ekranlar düşünülerek de tasarlanmış. Bundan daha önemlisi ise Windows 8’in ARM mimarili işlemcilerle de çalışabilmesi. ARM mimarisi günümüz akıllı cep telefonları ve tablet dünyasındaki cihazların birçoğunun temelini oluşturuyor.
Yani bu ne demek.Windows 8 çok yönlü bir işletim sistemi haline gelmiş.Dokunmatik ürünler konusuna daha çok yönelmiş.Bu açıkça görülüyor.
Windows 8, dokunmatik ekranlar da hesaba katılarak geliştirildi. Yeni işletim sistemi klavye ve fare ile oldukça uyumlu çalışsa da Microsoft, Metro arayüzünü işletim sisteminin geleceği olarak lanse ediyor.
Evet, Windows 8 alışılagelmiş masa üstü arayüzüne de sahip. Yine evet, istediğiniz takdirde standart masa üstü uygulamalarını da kurabilirsiniz. Fakat işletim sistemin esas büyüsü arayüzde gezdikçe, oyunları çalıştırdıkça, cihazla dokunmatik ekran üzerinden etkileşime girdikçe ortaya çıkıyor.

WİNDOWS 10
Windows 10 MİCROSOFT’un en yeni işletim sistemidir. WİNDOWS 10 26 AĞUSTOS 2015 tarihinde piyasaya çıkmış bir işletim sistemidir ve şuanda 19H1 olarak adlandırdığımız 1903 sürümü kullanılmaktadır. Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarına bu sürümü ücretsiz olarak cihazlarında kullanma imkanı sağlamıştır diğer kullanıcılar için Windows 10 home sürümü 109 dolar ,Windows 10 professional sürümü 149 dolar olarak belirlenmiştir.

Windows 10 Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı
  • RAM: 1 GB (32-bit) veya 2 GB (64-bit)
  • Boş alan: 16 GB
  • Ekran kartı: WDDM sürücüye sahip Microsoft DirectX9 grafik birimi
  • Microsoft hesabı ve İnternet erişimi
Windows 10’Un Dikkat Çeken 10 Özelliği

Microsoft Bir önceki işletim sistemi olan Windows 8‘e göre köklü değişiklikler yapılan Windows 10, özellikleri bakımından daha rahat bir kullanım sunacak. Microsoft, yeni işletim sistemine ne gibi yeni özellikler koydu? Madde Microsoft’un yeni işletim sistemi…

1- Vakit nakittir

Yeni işletim sistemiyle kullanıcıların daha pratik olmaları sağlandı. Windows Mağazası’ndan alınan uygulamalar artık masaüstü uygulamalarına benzer bir pencere içinde açılacak şekilde ayarlandı. Windows 8’de yaşanılan ekran değişim problemlerinin önüne geçilecek ve daha hızlı kullanım sağlandı.

2- Tek ekranda uygulama bolluğu

Yeni özelliğiyle aynı ekranda birden fazla uygulamayla çalışması kolaylaştırıldı. Bu özellikte dört uygulamaya kadar tek ekran üzerinden çalışabilmek mümkün oldu.

3- Geniş başlat menüsü

Windows 8 ve 8.1 kullanıcılarının sık şikayet ettiği başlat menüsü nihayet sonuçlandı. Microsoft, Windows 8’de ayrılık yaşadığı ‘Başlat’ menüsüne geri döndü. Başlat menüsü artık daha fazla özelleştirme olanağıyla yeniden sahneye konuldu.

4- Görev fonksiyonu

Görev görüntüleme düğmesiyle kullanıcılar çalışan tüm uygulamaları bir arada görebilecek. Tek tıkla dilediğini ön plana alabilecek ve farklı masaüstü görüntüleri arasında geçiş yapabilecek.

5- Sanal Masaüstü

Birçok uygulamayı ve dosyayı tek bir masaüstü üzerinde kalabalık bir şekilde görüntülemek yerine kullanıcılar özelleştirilmiş farklı masaüstü görünümleri tasarlayabilecekler.

6- Her yerde

Yeni Windows tablet, telefon, televizyon, bilgisayar ve hatta phablet dahil birçok farklı cihazın çalıştırabileceği bir işletim sistemi. Daha da önemlisi bu cihazlar için tek bir uygulama mağazası üzerinden tüm erişim sağlanıyor.

7- Tek uygulama tüm cihazlarda

Geliştiriciler geliştirdikleri uygulamaları televizyon, tablet gibi farklı platformlar altında da çalışabilecek ve böylece yazılımcı çok daha geniş kitlelere kısa sürede ulaşabilecek.

8- Cihazlara özel ara yüz

Klavye ve farenin bulunduğu bir bilgisayarı kullanıyorken, Windows 10 size klasik bir masaüstü ara yüzü sunacak. Ancak eğer tablet kullanıyorsanız, işletim sistemi tablet moduna geçerek klavyeyi devre dışı bırakacak.

Burada çıkaracağımız sonuç şu ki Windows 7 ve Windows 10 Stabil işletim sistemidir Windows 8 ve 8.1 kullanılmasını hiçbir şekilde önermiyorum.
Mümkün oldukça internet sitelerinde bulunan işletim sistemlerini indirmemeye özen gösterin Windows'un kendi sitesini kullanabilirsiniz aksi takdir'de sorunlara katlanırsınız ve sorunlar şu yöndedir;
Bilgileriniz 3. Şahıslar tarafından ele geçirilebilir.
Bu sistemi paylaşan şahsiyetin insafına göre Bilgisayarınız bozulabilir ve elinizde sadece tuğla işlevi görebilir.
demek istediğim lütfen her önümüze gelene inanmayalım mümkün oldukça lisanslı ürün kullanalım gerekirse satın alalım.
 
Üst