Dijital Pazarlama ve Süper Yeni Yetmeler: Z Kuşağı

Mahir

Moderatör Sorumlusu
Moderatör Sorumlusu
Katılım
8 Kas 2019
Mesajlar
103
#1
Dijital Pazarlama ve Süper Yeni Yetmeler: Z Kuşağı
Z kuşağı intenetle doğup büyüyen ilk nesildir. Çoğu henüz kendi haracama özgürlüğüne sahip olmasa da, dijital dünyada #hashtaglarda bir araya gelen bu jenerasyon, internetteki ürün ve hizmetleri değerlendirme, özgünlük konusunda diğer tüm jenerasyonlardan daha az yanılıyorlar.

Z kuşağının çok farklı olmadığına inanmak işin kolay yolu. Ancak Tarih, bize her neslin kendine has bir kimliğinin, seçimlerini tanımlayan özelliklerinin ve deneyimlerin olduğunu söyler. Bundan 15 yil önce, kısa mesaj oluştururken kelime sınırını aşmayarak ve ikinci bir sms gönderilmesini engelleyerek tasarruf etmeye çalıştığımız günlerden, sosyal medya ve emojiler sayesinde tek kelime kullanmadan iletişim kurabildiğimiz bu günlere geldik.

Genetik araçlarla, özellikle taklit yoluyla bir kişiden diğerine geçtiği düşünülebilecek bir kültür veya davranış sistemi (meme) haline gelmeye başlayan sosyal medya birçok popüler ifade biçimini barındırır haline geldi. Bu görsel diyaloglar o kadar çabuk gelişti ki, bilmeyenler için erişilemez olarak algılanabilir. Google bile kullanıcıların meme kelime hazinesi geliştirdiğini kabul ediyor. Android kullanıcılarına, görüntüleri tercih ettikleri sosyal medya uygulamalarından kolayca erişilebilen bir ‘Memes’ koleksiyonuna kaydetme özelliği sunulmaktadır.
 
Üst