Bel Fıtığı Ameliyatında Altın Standart! Mikrocerrahi

hamza

New member
#1
Bel fıtığı 30 yaşından itibaren oldukça sık görülmeye başlayan, genel olarak büyük bir kesimde ameliyatsız tedavi yöntemlerine cevap veren ancak tedavi edilmezse çok şiddetli ağrılarla birlikte kişinin sosyal hayatını etkileyecek sorunlara neden olan bir rahatsızlıktır. Günümüzde tıp teknolojilerinde elde edilen gelişmeler sayesinde bel fıtığı ameliyatlarının oldukça konforlu bir şekilde yapılması mümkündür. Operasyon olan kişinin bir gün gözetimden sonra taburcu edilmesi ve oldukça kısa sürede günlük hayatına dönmesi bel fıtığı operasyonlarının korkutucu çehresini değiştirmektedir. Bu çehrenin değişmesinde, operasyonlarının hem konforunun hem de başarı oranının artmasında mikrocerrahi ile yapılan bel fıtığı girişimlerinin etkisi büyüktür.
Mikrocerrahi Tekniği ile Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mikrocerrahi tekniği ile yapılan operasyonda yaklaşık olarak 1,5-2 cm’lik bir kesi açılır ve bel fıtığı ameliyatı yapılır. Doğrudan gözle müdahalenin zor olduğu sinir ağlarının bulunduğu bölgelerde dokuları büyüterek çalışmak çok daha yüz güldürücü sonuçlar alınmasını sağlar. Mikrocerrahi tekniği ile yapılan bel fıtığı operasyonlarında hem genel anestezi hem de spinal anestezi uygulanabilir. Bu sayede genel anestezi riski olan kişilerin
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
operasyonu geçirmesinin önü açılmaktadır. Bu teknik ile yapılan operasyonlardan sonra kişinin kısa sürede taburcu edilmesi mümkündür. Ayrıca açık tekniğe göre bu teknikte iyileşme süreci daha kısadır.
Bel Fıtığı Ameliyatında Mikrocerrahinin Avantajları

Bel fıtığı operasyonlarında kullanılan en yaygın teknik distektomi tekniğidir. Klasik distektomi olarak bilinen açık cerrahi operasyonlarda mikrocerrahi tekniğe göre çok daha uzun bir iyileşme süresinin olması, operasyon sırasında çalışılan alanın büyüklüğü ve buna bağlı olarak komplikasyon riskinin artmasıdır. Mikrocerrahi tekniği ile yapılan operasyonlar hem başarı oranı hem de iyileşme süreci açısından oldukça önemli artılar sunmaktadır.
Mikrocerrahi teknikleri sayesinde bel fıtığı operasyonlarında sinir zedelenmesi ihtimali oldukça düşüktür. Bunun temel nedeni operasyonun mikrocerrahi aparatlarla yapılmasıdır. Deneyimli ekibimizin mikroteknik ile yaptığı bel fıtığı ameliyatında felç riski yoktur. Bel fıtığında kullanılan mikrocerrahi tekniğinin bir diğer avantajı da bel kayması riskini ortadan kaldırmasıdır. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda stabilizasyon bozulmadığı için bel kayması riski de ortadan kalkar.
Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan
Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
 
Üst